استروماتولیت

استروماتولیت

اصطلاح استروماتولیت به ساختمان‌های رسوبی- حیاتی اطلاق می‌گردد که شامل توالی لایه‌های نازک به تعداد زیاد است .این لایه ها اغلب آهکی هستند ولی ممکن است در اثر جانشینی بطور محلی سیلیسی یا تبدیل به کانی دیگر می‌گردند.
از نظر لغوی استروماتولیت از کلمه استروماتوس یونانی به معنی فرش و پوشش گرفته شده است، چون خصوصاً این جلبک‌ها در پرکامبرین پسین پوشش‌های وسیعی را در حوضه‌های رسوبی تشکیل می‌داده‌اند.
جلبک‌های آبی در پرکامبرین رسوبی (اینفرا کامبرین ) گسترش وسیعی داشته ودر اغلب رخساره‌های این زمان استروماتولیت‌ها مشاهده می‌شوند. این جلبک‌ها در سه میلیارد و دویست میلیون تومان پیش در اتمسفر بدون اکسیژن آزاد که نخستین محیط زیستی غیر هوازی بود، ظهور نموده‌اند.
استروماتولیت‌های پرکامبرین مخصوصاً آنهائی که از نظر مورفولوژی مانند ستون‌های بزرگ (به طول چند متر تا چند ده متر) به‌صورت مستقیم و منفرد و گاهی به حالت دو شاخه‌ای وجود دارند ساختمان‌های بیوهرم و یا بیوستروم را ایجاد نموده‌اند.

/ 2 نظر / 28 بازدید
مرتضی

رسم ستون چینه شناسی و فسیل شناسی توسط فوق لیسانس زمین شناسی.برای دریافت شرایط کاری و قیمت به آدرس ایمیل های زیر ایمیل بزنید.و یا از ساعت 17 به بعد با شماره 09358547794 تماس حاصل فرمایید m.fakhr81@yahoo.com mory1360@gmail.com

محمدرضا یوسفی روشن

با سلام واحترام در وبلاگ حضرت عالی مقاله ی دز مورد آب وهوای گذشته ی ایران هست، آدرس مقاله یا رفرنس مقاله موجود نیست، اگر رفرنس مقاله را مشخص کنید از حضرت عالی سپاسگزارم با احترام- محمدرضا یوسفی روشن